You are currently viewing اشتباهات شایع کسب‌وکار در حوزه دیجیتال مارکتینگ

اشتباهات شایع کسب‌وکار در حوزه دیجیتال مارکتینگ

امروزه استفاده از دیجیتال مارکتینگ، برای برندها و کسب‌وکارها به امری ضروری تبدیل شده است. این‌طور به‌نظر می‌رسد که استفاده از این ظرفیت بسیار ساده و نتایج آن قطعی است; اما حضور در این حوزه بدون مطالعه و آگاهی مناسب، ضررهای جبران‌ناپذیری را برای کسب‌وکارها ایجاد می‌کند. برخی از اشتباهات بازاریابی دیجیتال، ممکن است به نابودی یک برند بیانجامد.

دیجیتال مارکتینگ، استفاده از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی; دورنمایی جذاب برای کارآفرینان و مدیران دارد. نگاهی ساده‌اندیشانه به بازاریابی دیجیتال، علاوه‌بر عدم ایجاد فرصت‌های افزایش فروش و مشتری، موجب کم‌شدن بهره‌وری و حتی نابودی کسب‌وکار می‌شود. بازاریابی اینترنتی هم‌چون دیگر بخش‌های ایجاد و گسترش کسب‌وکار، مسئله‌ای تخصصی است و نیاز به اطلاعات زیاد و عمل‌کرد هوشمندانه دارد. در این مقاله با برخی از اشتباهات و آسیب‌های این حوزه که کسب‌وکار و فعالیت‌های شغلی را مورد تهدید جدی قرار می‌دهد، آشنا خواهیم شد.

دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی دیجیتال بدون هدف، برابر است با آب در هاون کوبیدن

یکی از نکات مهم در دیجیتال مارکتینگ، تمرکز بر یک کانال بازاریابی به‌خصوص است. اما اگر این کانال‌یابی بدون بررسی و استراتژی انتخاب شده و هدفی برای آن درنظر گرفته نشود; منجر به اتلاف وقت و سرمایه خواهد شد.

یکی از نکاتی که می‌بایست در برنامه‌ریزی و ایجاد استراتژی برای بازاریابی اینترنتی مورد بررسی قرار گیرد; شاخص عمل‌کرد کلیدی (KPI) است. براساس این شاخص، یک هدف استراتژیک برای برند و کسب‌وکار در نظر گرفته شده و به‌صورت پلکانی هدف‌گذاری می‌شود. این هدف‌گذاری‌ها منجر به بررسی دقیق راه‌های رسیدن به هدف اصلی می‌شود. هم‌چنین نوعی تقویم زمانی و محتوایی تولید شده تا براساس آن میزان تفوق و شکست در رسیدن به هدف اصلی نیز مشخص و قابل اندازه‌گیری باشد.

بازاریابی دیجیتال بدون هدف، شاید سود شما را به‌صورت مقطعی افزایش دهد; اما ماندگار نیست و به گسترش کسب‌وکار و افزایش بهره‌وری نمی‌انجامد.

دیجیتال مارکتینگ هم نیاز به بودجه دارد

درست است که استفاده از خدمات اینترنتی ارزان است و حضور در شبکه‌های اجتماعی مستلزم هزینه نیست; اما برای حضور موثر و بهره حداکثری از بازاریابی دیجیتال، خرج‌کردن پول و تعریف بودجه امری اساسی است. همان‌طور که برای اجاره یک بیلبورد در سطح شهر و طراحی و چاپ بروشور و کاتالوگ هزینه می‌کنیم; می‌بایست برای تولید محتوا و ارائه مناسب محصولات در فضای مجازی نیز هزینه کنیم.

نکته مهم در تعریف کردن بودجه برای بازاریابی اینترنتی، هدف‌گذاری بلندمدت است. برای ایجاد کمپین‌های تبلیغاتی و تولیدات محتوایی مناسب، سرمایه‌گذاری بالایی انجام می‌شود، حال آن‌که بازگشت سرمایه و افزایش فروش به‌صورت پلکانی و در طولانی‌مدت اتفاق می‌افتد. اما این سوددهی پلکانی نتیجه هزینه‌هایی است که مدت‌ها قبل انجام داده‌اید. لازم است مدیران و کارآفرینان با نگاه بلندمدت و دوراندیشانه به این موضوع بیندیشند و برای کسب بهترین نتیجه، صبورانه وارد میدان بازاریابی دیجیتال شوند.

مشاوره کسب کار هومه

عدم تمرکز روی تثبیت مشتری‌ها، آسیبی جبران‌ناپذیر است

اغلب بازدیدکنندگان وب‌سایت‌های موفق، مشتریان ثابت و مخاطبان همیشگی هستند. آن‌ها کسانی هستند که در گذشته بارها و بارها از این سایت دیدن کرده و از خدمات آن استفاده نموده یا محصولی را خریداری نموده‌اند. دیجیتال مارکتینگ، بر بازگشت مشتریان، تمرکز ویژه و اساسی دارد.

برای دست‌یابی به این هدف مهم، نیاز است که موارد مهمی نظیر تولید محتوای مطلوب; ارائه مناسب قیمت، معرفی کامل محصولات، خدمات متنوع پرداخت، ارتباط مستقیم و اصولی با مشتری و … رعایت گردد. درصورتی که مشتریان به وب‌سایت شما بازگردند و از محصولات و خدمات شما به‌صورت مستمر استفاده کنند; الگوریتم‌های پیشرفت در موتورهای جست‌وجو به نفع برند و کسب‌وکار شما خواهد بود. تفوق در این حوزه، یکی از بهترین راه‌های بازاریابی اینترنتی است.

دیجیتال مارکتینگ

در صورتی که مخاطبانتان را نشناسید؛ همه مسیرها به بن‌بست می‌رسد

همه کسب‌وکارها مدعی تولید بهترین محصول و ارائه بهترین خدمات هستند. اگر تمام این ادعاها درست باشد، باز هم تضمینی برای فروش حداکثری و سوددهی بالا وجود ندارد. چرا که هر محصول و خدمتی، مناسب قشر به‌خصوص و جامعه مصرف خاصی است.

یکی از وظایف اصلی کارشناسان دیجیتال مارکتینگ; یافتن بهترین مخاطبان برای محصولات و خدمات برند است. در این زمینه می‌بایست، شناخت مخاطبان در اولویت باشد، و نیازها و تمایلات آن‌ها به دقت مورد بررسی قرار گیرد. این شناخت موجب برنامه‌ریزی دقیق و تعیین استراتژی هدف‌مند در ارائه محصول، تولید محتوای تبلیغاتی، قیمت‌گذاری مناسب و ایجاد ارتباط موفق با مشتری می‌شود.

یکی از اشتباهات رایج مدیران و کارآفرینان، بازاریابی برای جامعه وسیعی از مخاطبان است. این نوع بازاریابی، موجب ابهام در ارائه آمار و اطلاعات فروش شده و باعث اتلاف وقت و هزینه زیادی می‌شود; حال آن‌که تمرکز بر یک جامعه کوچک، آمارهای فروش را متمرکز نموده و برنامه‌ریزی منسجم را ممکن می‌شود.

اشتباهات بازاریابی دیجیتال در بخش‌های مختلف زیان‌آور است. ورود به دنیای دیجیتال مارکتینگ نیازمند مطالعه و بررسی میدانی دقیق است. مدیران و کارآفرینانی که اهداف بلندمدتی را مدنظر دارند در این حوزه موفق خواهند شد; حال آن‌که برای مدیران بی‌برنامه، عواقب وخیمی در پی خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

یک × 4 =