You are currently viewing تحقیقات بازار و اهمیت آن در مسیر موفقیت
تحقیقات بازار و اهمیت آن در مسیر موفقیت

تحقیقات بازار و اهمیت آن در مسیر موفقیت

شناخت سلیقه مشتریان و تطابق محصول یا خدمت با نیازهای مشتریان را چه مقدار ضروری می دانید؟

برای ورود به بازار جدید یا تولید یک محصول یا ارائه یک خدمت جدید، برنامه ریزی کرده اید؟

برای شناخت کلی نسبت به بازار و رقبای اصلی خود در سال جدید چه برنامه یی دارید؟

تحقیقات بازار، بهترین راهکار پیشنهادی برای پاسخ به سوالات بالا و اینچنینی است.

تحقیقات بازار چیست؟

تحقیقات بازار ( market research ) به فرایند جمع آوری و تحلیل و تفسیر بازار، محصول و خدمات جهت فروش در مورد مشتریان بالقوه گذشته، حال و آینده گفته می شود. که هدف آن بدست آوردن اطلاعات مفید در تصمیم گیری های مهم کسب و کار است.

اطلاعات جمع آوری شده از طریق روش های جمع آوری داده ها باعث کمک به حل مشکلات و چالش های سیستم بازاریابی می شود. در واقع استراتژی هایی مانند تقسیم کردن ( تعیین گروه های خاص درون بازار ) و تمایز محصولات ( ایجاد یک مزیت برای محصولات که شما را نسبت به رقبا متمایز می کند ) بدون انجام تحقیقات بازار غیرممکن است.

ضرورت تحقیقات بازار

بازار رقابتی امروز گزینه های زیادی را برای انتخاب مشتریان قرار می دهد، و همین مساله آگاهی از نیازهای بازار، اندازه بازار، مخاطبان هدف، مشتریان بالقوه، رقبا، محصولات جدید، ترندهای خلاقانه، رفتار مشتریان و بیشمار موارد دیگر را برای کسب و کارها بویژه کسب و کارهای کوچک و کسب و کارهایی که محصولات جدید تولید می کنند، را ضروری می کند.

انواع تحقیقات بازار

روش های بسیاری به تناسب تنوع کسب و کارها طراحی و اجرایی شده است. ولی براساس روش تحقیق و روش های جمع آوری و تحلیل اطلاعات میتوان سه دسته بندی کلی داشت:

الف : تحقیق اکتشافی : در آن داده ها بصورت ساختار نیافته جمع آوری می شوند.

ب : تحقیق توصیفی : در آن متغیرهای بازاریابی با سوالاتی توصیف می شوند که با چرا، چه چیزی، چه کسی  و چگونه شروی می شوند؛ مانند روش مدل ارزیابی ویژه برند ( BAV model ) که مدلی است برای اندازه گیری ارزش ویژه برند.

ج : تحقیق علی – معلولی : که بصورت آزمایش انجام می پذیرد.

در هومه تنها تحلیل گر مدل ارزیابی ویژه برند ( BAV ) در کشور ایران همراه شماست، تا شما با خیال راحت تحقیقات بازار خود را به ما واگذار کنید. BAV یکی از معتبرترین روش های سنجش ارزش برند در دنیاست.

ضرورت تحقیقات بازار

اقدامات لازم در تحقیقات بازار

بررسی تحقیقات کمی :

در ابتدا کلیه روش های تحقیق منطبق بر آمار و ارقام شامل مصاحبه رو در رو، تلفنی، اینترنتی، نظرسنجی از طریق پست و … توسط کارشناسان خبره درون سازمانی یا عوامل برون سازمانی همچون تیم کارگزاری کسب و کار هومه انجام می شود.

بررسی تحقیقات کیفی :

در این مرحله کلیه روش های تحقیق منطبق بر تحلیل و استدلال شامل گروه های کانونی، مصاحبه های عمیق بازدید از محل کار و … صورت می گیرد.

بررسی تحقیقات کتابخانه یی :

در این مرحله کلیه اطلاعات از منابع و پایگاه های رسمی و معتبر داخلی و خارجی جمع آوری می شود.

گزارش تحقیقات بازار و گزارش مطالعه فرصت :

کارشناسان خبره، داده های جمع آوری شده از روش های استاندارد و روش های تحقیقات کمی، کیفی و کتابخانه یی را تجزیه و تحلیل کرده و پس از هماهنگی با مدیران ارشد مجموعه صاحب کسب و کار، گزارش تحقیقات بازار و گزارش مطالعه فرصت خود را براساس اصول رضایتمندی مشتری، بازار و ضریب نفوذ برند، محصول یا خدمات، قیمت گذاری، تحلیل رفتار مصرف کنندگان و فروشندگان و …. ارائه می کند.

ارزیابی دوره یی برنامه :

تیم تحقیقات بازار تشکیل شده با آغاز پروژه تحقیقات بازار براساس جدول زمان یندی تعیین شده در ابتدای پروژه، داده های وضعیت و روند تغییرات بازار را جمع آوری و در صورت نیاز تغییرات لازم را به برنامه اعمال می کند.

تماس با کسب و کار هومه
تماس با کسب و کار هومه

مشاوره تحقیقات بازار :

اگر پتانسیل و نیروی انسانی لازم برای انجام تحقیقات بازار را دارا می باشید و تنها به دنبال متخصصانی برای ارزیابی داده های خود هستید، امکان دریافت مشاوره تخصصی از مشاوران برتر هومه برای انتخاب بهترین روش تحقیقات بازار و تحلیل داده ها به نحوی که به نتایج عملیاتی برای کسب و کارتان منجر شود، وجود دارد.

 چنانچه تمایل به استفاده از خدمات تحقیقات بازار کارگزاری کسب و کار هومه را دارید، کافیست از طریق شماره تماس های ۰۲۱۲۸۴۲۹۲۴۸ و ۰۹۱۲۹۴۷۹۸۴۱  و دیگر راه های ارتباطی موجود در سایت با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

17 − 9 =