You are currently viewing ویژگی های یک مدیر توانمند چیست ؟
ویژگی های یک مدیر توانمند چیست ؟

ویژگی های یک مدیر توانمند چیست ؟

تبدیل شدن به یک مدیر موفق، نیازمند تلاش و مهارت زیادی است. بسیاری از مدیران می‌پرسند که چگونه یک مدیر موفق شویم. داشتن عنوان مدیریت، لزوما به این معنی نیست که یک مدیر موفق هستید. یک مدیر موفق علاوه بر مدیریت تیم خود، مسئول الهام بخشیدن، ایجاد انگیزه و تشویق اعضای آن نیز هست. به عبارت دیگر فقط عملکرد خوب شما کافی نیست، بلکه باید دیگران را نیز قانع کنید که بهترین عملکرد خود را ارائه دهند.

مدیر موفق کیست ؟

«به مدیری با پنج تا ۱۰ سال سابقه کار مدیریتی و مسلط به اصول مدیریت نیازمندیم.» شاید شما هم با این چنین آگهی‌هایی روبه‌رو شده‌اید و افسوس خورده‌اید که به علت نداشتن سابقه کار و عنوان مدیریتی در رزومه کاری‌تان نمی‌توانید برای آن درخواست دهید.

با این همه واقعیت آن است که اغلب مدیران بدون داشتن سابقه کار مدیریتی و فقط به خاطر توانمندی‌های مدیریتی شان به‌عنوان مدیر کارشان را شروع می‌کنند و پس از مدتی به‌عنوان مدیرانی موثر شناخته می‌شوند. در واقع این افراد در دوران پیش از مدیر شدن توانسته‌اند خود را به مهارت‌های مورد نیاز در عرصه مدیریت مجهز کنند و به محض مدیر شدن از آن مهارت‌ها بهره برده‌اند.

شما برای تبدیل شدن به یک مدیر موفق، نیازمند شناخت مهارت‌ها و خصوصیات آن هستید. وقتی خصوصیات مدیر موفق را مطالعه کنید، متوجه می‌شوید برای تبدیل شدن از یک مدیر معمولی به یک رهبر عالی راه دشواری را پیش رو دارید. در این مقاله به بخش کوچکی از این توانایی ها و راهکارها اشاره می کنیم.

مدیر موفق کیست ؟

نیروی انسانی را تشویق و حفظ کنید

در مطالعه ای جدید، ۵۸ درصد از کارمندان گزارش دادند که به ندرت به خاطر کار خوب از مدیرانشان کلمه ی متشکرم را شنیده اند. همین کارمندان این تشکر شفاهی را یکی از مهم ترین عوامل تشویق کننده خود می دانستند. آنان تشکر کتبی را عامل تشویق کننده ی دوم می دانستند و ۷۶ درصد از آنها به ندرت نامه ی تشکر دریافت می کردند. همین قدر ناشناسی مدیران، مهم ترین عامل ترک کار کارمند هاست.

مدیران معمولا علاقه دارند مچ کارمندان را موقع اشتباه بگیرند. اما سعی کنید موقعی که کارشان را درست انجام می دهند هم مچشان را بگیرید و به آنها به صراحت اعلام کنید که دارند کارشان را خوب انجام می دهند. بدین ترتیب هم رفتار مورد نظرتان را تقویت کرده اید، هم کار با خود را برای کارمند دلپذیر کرده اید و هم احتمال از دست دادن کارمندان مناسب را کاهش داده اید.

یک پروژه را رهبری کنید

 مهارت‌های مورد نیاز برای رهبری یک پروژه کاری، شباهت‌های زیادی با مهارت‌های مدیریتی دارد، چرا که هر دوی آنها شامل مواردی چون برنامه‌ریزی، هدف‌گذاری، مدیریت بودجه و … می‌شوند. بنابراین اگر تاکنون مدیریت یک پروژه را بر عهده نگرفته‌اید حتما به‌صورت داوطلبانه و در مقیاسی کوچک این کار را انجام دهید و بکوشید تا در حین اجرای این پروژه کوچک، تکنیک‌های مختلف مدیریتی را به کار ببندید.

خود را درگیر مدیریت خرد و پرداختن به جزئیات نکنید

یکی از مهم‌ترین عوامل منفور شدن مدیران نزد کارمندان، دخالت‌های بیش از حد و بی‌مورد مدیران در تمام امور است. کارمندان و کارگران به‌ویژه آنهایی که باسابقه و باتجربه‌تر از بقیه هستند، به شدت نیازمند آزادی عمل هستند.

برعکس مدیران ناکارآمد عمل کنید

یکی دیگر از راه‌هایی که می‌توانید از طریق آن به تمرین مدیریت دست بزنید نگاه کردن به نحوه عمل مدیران ناکارآمد و ضعیف و برخلاف آنها عمل کردن است. شما با این کار خواهید توانست از اشتباهات سایر مدیران درس گرفته و با اجتناب کردن از آنها به مدیری موثر و توانمند تبدیل شوید.

ویژگی های مدیر موفق
ویژگی های مدیر موفق

با همه افرادتان به یک شکل رفتار نکنید

اگر چه اصل بر این است که مدیر همه کارکنانش را به یک چشم ببیند و با آنها عادلانه رفتار کند، اما این به آن معنا نیست که باید از یک الگوی رفتاری برای برخورد با تمام کارکنان استفاده کرد.

آموزش دهید، مربیگری کنید و به همکاران‌تان مشاوره دهید

بیاموزید چگونه می‌توانید تیم‌تان را آموزش دهید و اینکه این کار را به‌صورت عملی انجام دهید. برای این کار لازم است مانند یک مدیر مجرب اقدام به آموزش کارکنان جدید و همچنین مشاوره دادن به کارکنان قدیمی و همکارانتان کنید. البته لازمه برخوردار شدن از این فرصت این است که همکاران‌تان شما را به‌عنوان آگاه‌ترین و ماهرترین همکارشان قبول داشته باشند.

مهارت‌های مصاحبه‌گری‌تان را ارتقا دهید

در بسیاری از سازمان‌ها، کمیته‌هایی متشکل از برخی کارکنان و مدیران تشکیل می‌شود که وظیفه‌شان اجرای برنامه‌های مصاحبه‌ شغلی، گزینش و استخدام است. تشکیل چنین کمیته‌هایی، فرصتی است برای عرض‌اندام کارکنانی که می‌خواهند در آینده مدیر شوند. بنابراین برای ورود به این کمیته‌ها هیچ گونه تردیدی به خود راه ندهید.

به هیچ عنوان در اجرای تصمیمی که گرفته‌اید تزلزل نشان ندهید

بدترین چیز برای یک مدیر این است از تصمیمی که گرفته عقب‌نشینی کند. در این حالت اعتماد کارکنان نسبت به چنین مدیری کاملا سلب شده و بعدها نیز کارکنان به دستورات و تصمیمات چنین مدیر متزلزلی گردن نمی‌گذارند.

چگونه تعارضات و چالش‌های کاری را حل و فصل کنید

بروز اختلاف و حتی درگیری‌های شدید کاری بین افراد در محیط کار، امری اجتناب‌ناپذیر است و در اغلب موارد، این مدیران هستند که باید این کشمکش‌ها را حل کنند. با این همه هستند کارکنانی که خیلی خوب می‌توانند نقش میانجی و حل‌کننده اختلافات بین افراد را بازی کنند. شما هم که سودای مدیر شدن را در سر دارید حتما به‌صورت داوطلبانه در جهت حل تعارضات و درگیری‌های بین همکاران‌تان گام بردارید.

تماس با کسب و کار هومه
تماس با کسب و کار هومه

مدیریت بودجه و رسیدگی به امور مالی را تمرین کنید

یکی دیگر از مهارت‌های مورد نیاز یک مدیر توانایی او در زمینه مدیریت هزینه‌ است. این مهارت از آن دسته مهارت‌هاست که برخی مدیران به خاطر نداشتن دانش بودجه‌نویسی و مدیریت مالی در آن ضعیف هستند و دوست دارند انجام آن را به کارکنانی که در آن توانمند هستند واگذار کنند.

بنابراین اگر در زمینه مدیریت مالی دارای مهارت‌های خوبی هستید و با فرآیند بودجه‌نویسی آشنایی دارید بدون هیچ تردیدی به مدیرتان پیشنهاد دهید تا در این زمینه به او کمک کنید.

این‌طور وانمود نکنید که همه چیز را می‌دانید

ارتکاب این اشتباه مهلک می‌تواند هر مدیری را از پا درآورد، زیرا دیر یا زود مشخص می‌شود چیزهای بسیاری وجود دارد که مدیر از آنها آگاهی ندارد. این ادعای گزاف از سوی مدیر موجب می‌شود کارکنان دیگر نیازی نبینند که مدیر را در جریان واقعیت‌ ها قرار دهند، چراکه فکر می‌کنند او از آنها مطلع است.

دیدگاهتان را بنویسید

ده − نه =