You are currently viewing چرا لیبل محصول مهم است ؟
چرا لیبل محصول مهم است ؟

چرا لیبل محصول مهم است ؟

به جرات می توان گفت که به وسیله لیبل محصول می توانیم ارزش حرفه و محصولات تولیدی خود را بالا ببریم. لیبل ، این وسیله تجاری به‌ظاهر ساده، به‌عنوان هویت محصول و یکی از اساسی‌ترین ابزارهای مورد استفاده در هر کسب‌و‌کار به‌حساب می‌آید.

هر چند بر طبق مقررات کسب وکار تمامی اجناس استاندارد و دارای شناسنامه موظف به نصب لیبل بر روی محصول خود هستند؛ اما بسیاری از صاحبان مشاغل که برای ارزش تولیدات خود در بازار تجاری حساس‌اند، محصولات‌شان را به هیچ عنوان بدون وجود لیبل با کیفیت و یک لیبل خاص عرضه نمی‌کنند.

اگر به‌دنبال راه‌اندازی حرفه خود هستید، توصیه می‌کنیم تا طراحی و تولید لیبل محصولات‌تان را در اولویت قرار داده و هیچ‌گاه از اهمیت لیبل محصول به عنوان معرف و تبلیغ محصول خود غافل نشوید. 

لیبل محصول چیست؟

لیبل کاغذی پشت چسب دار، تکه کاغذ مهمی است که ارزش و اعتبار محصول را به مخاطبان منتقل می‌کند. و به کمک اطلاعات چاپ شده بر روی لیبل، مشتری هرآنچه که باید درباره محصول بداند را به‌دست خواهد آورد.

تولیدکنندگان برای کاهش هزینه ها و کاهش قیمت تمام شده محصول تلاش می کنند هزینه های تولید خود را مدیریت کنند، اما این نکته بسیار مهم است که همه بزرگان موفقیت کسب وکار معتقدند که هزینه برای تبلیغات جزو هزینه های سرمایه گذاری است و باید به تبلیغات بعنوان یک ابزار استفاده کرد. و لیبل علاوه بر اینکه یکی از اجزای مهم بسته بندی محصول به شمار می رود، یک وسیله تبلیغاتی ارزشمد است. بر این اساس حتما در ابتدا بدانید که لیبل مناسب محصول شما چیست و سپس آن را طراحی و چاپ کنید.

لیبل کاغذ پشت چسب دار

اهمیت استفاده از لیبل محصول در چیست؟

صاحب هر کسب‌و‌کاری که باشید، تولیدات خود را با لیبل مخصوص به خود به بازار عرضه کنید. فرقی ندارد تولیدات شما مواد غذایی باشد یا ابزارهای کامپیوتری، وجود لیبل به مخاطب نشان می‌دهد که محصول شما خاص و درجه یک است. اطلاعات روی لیبل آگاهی مخاطب درباره محصول شما را بالا خواهد برد.

لیبل محصول به ایجاد ارتباطی هماهنگ و پایدار میان شما و مخاطبان‌تان منجر می‌شود. این‌که لیبل محصول چیست و چه اهمیتی دارد، سوالی است که برای تمام تولیدکنندگان ایجاد خواهد شد؛ چراکه کاربرد و اهمیت منحصر‌به‌فرد لیبل محصول برای بسیاری از آن‌ها همچنان بحث‌برانگیز است.

یکی از دلایل اهمیت لیبل چیست را می‌توان ایجاد امنیت تولیدات معرفی کرد. در واقع با کمک اطلاعات درج‌شده روی لیبل که حاوی برند، آرم، اسم و… از کسب‌و‌کار شما است، به‌راحتی و با کم‌ترین هزینه تخصص خود را در سطح وسیعی معرفی می‌کنید. هیچ‌گاه اهمیت لیبل را دست کم نگیرید، این ابزار کوچک تبلیغاتی قادر است کسب‌و‌کار شما را به اوج شهرت برساند.

کاربرد لیبل محصول چیست؟

تمام کسب‌و‌کارهایی که محصولی را به فروش می‌رسانند، نیازمند لیبل محصول هستند. بر این اساس، سوال لیبل چیست و چه کاربردی دارد را بهتر می‌توان پاسخ داد. کافی است به محصولاتی تا برندهای مطرحی که در سطح دنیا توزیع می‌شوند را در نظر گرفت؛ این محصولات از جایگاه مطرح و متنوعی برخوردار هستند. بنابراین در پاسخ به سوال کاربرد لیبل محصول چیست می‌توان موارد به موارد زیر اشاره کرد:

 • شناسایی و اعتبار محصول

لیبل امکان شناسایی سریع محصول شما در میان برندهای مختلف را برای مخاطبان‌تان فراهم می‌کند. به کمک این وسیله مهم محصول و تولیدات شما در سطح بزرگ‌تری از جمله کشور و حتی جهان شناسایی و معرفی خواهد شد.

 • آگاهی‌رسانی درباره محصول

کسب اطلاعات و آگاهی درباره محصول یکی از نکات مدنظر مصرف‌کنندگان است. اینکه هدف از تولید لیبل محصول چیست را می‌توان در آگاهی‌رسانی درباره محصول خلاصه کرد. ارائه اطلاعات درباره محصول و بازاریابی آن را از مهم‌ترین دلایل اهمیت تولید لیبل به‌شمار آورد. کسب اطلاعات درباره محصول از طریق اطلاعات روی لیبل به مخاطب کمک می‌کند تا به‌درستی و با اطمینان کامل دست به انتخاب بزند.

 • حفظ مسائل حقوقی درباره محصول

لیبل بعنوان شناسنامه قانونی محصول بوده و  استاندارد‌بودن محصول را تایید می‌کند و تابع حقوق قوانینی است که از سوی قانون گذار بعنوان قوانین لیبل محصول برای آن تدوین شده است. به همین دلیل قانونی‌بودن آن جز الزامات محسوب می‌شود؛ اما مزیت قانونی‌بودن لیبل چیست؟

 1. اطلاعات روی لیبل و کاربرد آن مانع پخش هر‌گونه تبلیغ نادرست و فریبنده می‌شود. درواقع به کمک لیبل قانونی محصول، از رواج هر‌گونه تبلیغات نادرست و غیرقانونی درباره محصول جلوگیری می شود.
 2. حمایت از نام تجاری یک تخصص، برند و لوگوی آن از جمله دیگر مزایای قانونی‌بودن لیبل محصولات است. اطلاعات روی لیبل، محصول را به درجه‌ای از اعتماد می‌رساند تا مخاطب در انتخاب آن شکی نداشته باشد.
 3. تشخیص محصولات خطرناک به‌ کمک لیبل از مزایای قانونی‌بودن آن به‌شمار می‌رود. در واقع به‌صورت قانونی، استفاده از لیبل برای محصولات خطرناک مانند مواد اشتعال‌زا بسیار واجب است.
 4. اجبار در درج اطلاعات مهم محصول از مزایای قانونی‌بودن کاربرد لیبل است. از جمله اطلاعاتی که باید روی لیبل درج شود، می‌توان به نام کالا و تولید‌کننده، لوگوی محصول، اطلاعات مربوط به‌نحوه استفاده، مواد تشکیل‌دهنده محصول و… اشاره کرد.
 5. الزامی‌بودن درج علامت هشدار از دیگر مزایای حفظ مسائل حقوقی و قانونی در چاپ لیبل به‌شمار می‌رود. این مورد درخصوص محصولاتی ماند سیگار بیشتر تاثیر خود را نشان می‌دهد.
 6. از دیگر مواردی که تحت تاثیر قانونی‌بودن لیبل محصول شکل می‌گیرد، استفاده از لیبل روی بسته‌بندی مواد غذایی است. از آن‌جا که سلامت مواد غذایی بسیار اهمیت دارد، حتما باید از لیبل روی بسته‌بندی‌های آن استفاده شود.
 7. اما یکی از مهم‌ترین مزایای قانونی شدن لیبل محصول، حق محافظت از برند و لوگوی حرفه تخصصی شما است. در واقع با استفاده از لیبل محصول قادر خواهید بود تا به‌صورت قانونی از نام برند خود محافظت و آن را از سایر محصولات و تخصص‌های مشابه متمایز کنید.

یک نکته مهم که قابل توجه بوده و باید به آن توجه داشته باشیم این است که لیبل تنها یک کاغذ رنگارنگ و جذاب برای جذب و یا گول زدن مشتری نیست. لیبل وسیله ای است که به دیگران می فهماند محصول شما هویت دارد و قابل ارزش است.

اهمیت استفاده از لیبل محصول
 • تبلیغ حرفه و تخصص

تبلیغ و بازاریابی محصولات را می‌توان از فواید مهم لیبل به‌حساب آورد. اطلاعات روی لیبل نوعی تبلیغ ارزان برای محصول به‌حساب می‌آیند و در عین حال از تاثیر بسیار قابل توجهی برخوردار است؛ بنابراین بهتر است آن را دست کم نگیرید.

مزایای استفاده از لیبل محصول چیست؟

درج اطلاعات روی لیبل محصول در تمام کشورها مهم و قابل توجه است. اهمیت لیبل به‌حدی است که بدون درج آن هیچ محصولی اجازه عرضه در بازار را نخواهد داشت. عرضه محصولات بدون لیبل در تمام کشورها غیر قانونی است. لیبل به محصول ارزش و اعتبار می‌دهد؛ به‌حدی‌که هیچ تولیدکننده‌ای از آن غافل نمی‌شود.

لیبل یک سند قانونی است. سندی که با وجود آن میتوان مجوز صادرات کالا را دریافت کرد. به‌طور کلی مزایای استفاده از لیبل را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • نحوه استفاده از محصول

یکی از مزایای لیبل محصول، چگونگی استفاده از محصول دانست. اطلاعات روی لیبل به مخاطب نشان می‌دهند که چگونه از محصول استفاده کند. نحوه استفاده از محصول یک اصل مهم و ضروری است که باید توسط تولید کننده روی لیبل درج شود.

برای مثال نحوه استفاده از داروها یکی از مزایای لیبل است که باید توسط تمام تولید‌کنندگان و داروسازان رعایت شود. دورنگه‌داشتن دارو از دست کودکان، درجه دمای مناسب برای نگه‌داری آن، نحوه استفاده روزانه یا هفتگی آن و… همگی از موارد مهم دستوری است که به‌کمک لیبل محصول به مخاطب عرضه می‌شود.

 • تشخیص محصول و بسته‌بندی

اطلاعات روی لیبل که شامل آرم، لوگو و نام تولید‌کننده آن است امکان تفکیک راحت‌تر محصول و بسته‌بندی را از سایر محصولات مشابه آن فراهم می‌کند. و به کمک اطلاعات روی لیبل می‌توان محصول و بسته‌بندی هر شرکت یا سازمانی را از بقیه متمایز کرد.

برخی از تولید‌کنندگان نمی‌دانند که این مزیت لیبل چیست و چه کاربرد اساسی در کسب‌و‌کارشان خواهد داشت؛ به‌همین دلیل بدون دقت به این نکته بسته‌بندی‌های خود را به بازار عرضه می‌کنند. برای مثال بسیاری از شرکت‌های دارویی از بسته‌بندی‌های مشابه استفاده می‌کنند؛ اما آن‌چه که باعث تمایز این بسته‌بندی‌ها می‌شود برچسب و اطلاعات روی لیبل است.

 • طبقه‌بندی تولیدات و محصولات

طبقه بندی محصولات در ردیف‌های مشابه یکی دیگر از مهم‌ترین وظایف لیبل به‌حساب می‌آید. در واقع اطلاعات روی لیبل این قابلیت را فراهم می‌کنند تا هر محصول را در ردیف محصولات مشابه‌اش قرار داد. این کار نظم و ترتیب خاصی به محصولات می‌دهد که نتیجه آن سرعت بخشی به کارها خواهد بود.

تماس با کسب و کار هومه
تماس با دپارتمان طراحی و چاپ لیبل هومه
 • جذب مشتری

از دیگر مزایای لیبل محصول که اغلب تولیدکنندگان را به طراحی و زیباسازی لیبل ترغیب می‌کند، قدرت آن در جلب مشتری است. ظاهر لیبل محصول این قابلیت را دارد تا هر مخاطبی با هر سلیقه‌ای را در نگاه اول به خود جلب کند. مخاطب تنها با دیدن جملاتی مانند قرعه‌کشی یا تخفیف ویژه روی لیبل به‌راحتی ترغیب می‌شود و محصول شما را خریداری خواهد کرد.

 • تذکرات مهم

از دیگر مزایای اطلاعات روی لیبل، تذکرات مهمی است که توسط آن به مخاطب منتقل می‌شود. هشدارهای مهمی مانند هشدار خطر، تاریخ انقضا، نحوه بازکردن محصول و… توسط لیبل به مخاطب عرضه خواهد شد.

چرا می‌توانید برای چاپ لیبل محصول به ما اعتماد کنید؟

مجموعه طراحی و چاپ هومه از قدمتی بالا در این زمینه برخوردار است و به کمک کارشناسان حرفه‌ای به شما عزیزان خدمت‌رسانی می‌کند. کیفیت بالای چاپ، استفاده از مواد باکیفیت، قیمت مناسب، پاسخگویی شبانه روزی از زمان ثبت تا تحویل سفارش و انجام کلیه فرایندهای کاری بدون نیاز به حضور تولیدکننده، از جمله مزایای همکاری با گروه هومه به‌شمار می‌روند.

دیدگاهتان را بنویسید

17 + چهار =